Yüz il əvvəl də erməni adam deyildi
Bizi hər il ermənilərlə üz-üzə qoyan, onların tarix boyunca törətdiklərinin müqabilində kin və küdurət duyğularımızın qarşısını ala bilməməyimizdir. Onların qeyri-bəşəri sifət və niyyətləri, əməlləri hər il bir neçə dəfə Azərbaycan xalqının və o cümlədən, dünya türklərinin varlığını alt-üst edir. Ermənilər tərəfindən həyata keçirilən bu vandalizmin bir nümunəsi də 31 Mart 1918-ci il tarixinə təsadüf edir. 104 il bundan əvvəl erməni daşnaklarının Azərbaycanın əraziləri boyunca həyata keçirdikləri qırğında 50 mindən çox günahsız və məsum insanlar qətl edilib, 10 minlərlə insan öz dədə - baba torpaqlarından didərgin salınmışdır. Sözsüz ki, soyqırıma məruz qalmış bu 50 mindən çox insanın içində qocalar, uşaqlar, qadınlar da vardı.
Erməni faşistlərindən Şamuyanın o dönəmin siyasi gedişatından məharətlə yararlanaraq bolşeviklərin və daşnakların ortaq istəkləri doğrultusunda atdığı addımlar Azərbaycan xalqına baha başa gəldi. Eyni vaxtlarda Azərbaycanın bir çox bölgələrində reallaşdırılan soyqırımda aparılan araşdırmalar, tarixi materiallar və arxiv materialları, canlı şahidlər tərəfindən danışılan faktlara görə, onlar azərbaycanlıların üzərində, doğrudan da, tarixdə anoloqu olmayan cəza, işgəncə növlərini tətbiq etmiş, bəlkə də sınaqdan çıxarmışlar.
Əvvəlcədən hazırlanmış, ölçülmüş - biçilmiş bu qətliam Şamuyanın öndərliyində həyata keçirilirdi. Bu işdə ermənilərin dinc əhali üzərində səfərbərliyi Hamazasp, Mikoyan, kimi quldurların da səyi, zəhməti, təşəbbüsü ilə tarixə qara səhifə yazdı.
Bir ideyanın mahiyyətində insanlığın qətliamı, milyonların üzərində vəhşilik anomaliyası durudusa, o ideyaya sahib toplumlar, millətlər heç vaxt oturuşmuş bir dövlət, müstəqil bir ölkə qura bilməzdilər. Tarix də göstərdi ki, əsrlər boyu minlərlə günahsız insanın qətlinə dayanan mübarizə üsulu sonucda ermənistan kimi əldəqayırma bir dövlətlə sizi üz-üzə qoyacaq.
Erməni hərbi birləşmələri ruslarla birgə qarşılarına çıxan qız, gəlin demədən, uşaq - böyük demədən, qırıb çatır, məscidləri, kitabxanaları, məktəbləri, mədəniyyət ocaqlarını, məzarlıqları yandırıb külünü göyə sovururdular. Bu bəs deyilmiş kimi, 100 - lərlə insanı bir məscidə yığıb od vurduqları isə elə də uzaq tarixdə deyil. Məsələn, Quba rayonun ərazisində tapılan o dövrə təsadüf edən toplu məzarlar üzərində aparılan tədqiqatlar, canlı şahidlərin danışıdıqlarından daha betər faktları üzə çıxarır.
Gənclərin, qızların, oğlanların dabanına, alnına, kəllə sümüyünə vurulmuş uzun mismarlar indiyə kimi qalır. Qadınların, kişilərin uşaqların başı kəsilib gözlərinin çıxarılması hansı vəhşilikdən xəbər verirdi? Doğrusu, bu suallara bir türlü cavab vermək o qədər də asan olmasa da, o qədər də çətin də deyil. Bu cəza növləri arasında əl -qolların, burun və qulaqların da kəsilməsi adi hala çevrilmişdir. Görünür, belə dəhşətli ruhqaraldıcı əməllərə sahib ermənilərin qanında, ruhunda dərin problemlər mövcuddur. Bu psixoloji qəddarlıq və vəşilik Azərbaycanda yalnız müsəlman xalqı yox etmək məqsədi güdürdürdü!!! Aprel ayında Quba qəzasına göndərilən daşnak dəstələrinin komandiri Hamazasp bildirmişdi: "Mən erməni xalqının qəhrəmanı və onun müdafiəçisiyəm... Mənə Xəzər dənizindən Şahdağadək olan ərazidə bütün müsəlmanları məhv etmək əmri verilmişdir". Hamazaspın daşnak dəstələri Quba qəzasında 122 kəndi yandırdılar. Yerli sakinlər isə milliyyətindən asılı olmayaraq min bir əzablarla qətlə yetirildilər. Ermənilər adamların gözlərini çıxararaq "gözmuncuğu" düzəldirdilər. Niyə, nədən?
Ermənilərin əlləriylə törətdikləri bu bağışlanılmaz hərəkətlər Azərbaycan xalqının psixologiyasına da zaman - zaman mənfi təsirlərini göstərib. Düşmənçilik duyğularının nə olduğunu bilməyən Azərbaycan xalqı, ermənilərin varlığı sayəsində düşmən anlayışlı mənfi enerji daşıyıcısına çevrilirdi.